Jaka karma dla psa rasy husky? Która najlepsza dla szczeniaka?

| 0 Komentarzy
Karma dla husky powinna być dobrana zgodnie z zapotrzebowaniem kalorycznym i ilością aktywności.

Husky syberyjski – ta rasa to prawdziwie przyjacielskie i wylewne stworzenie, które uwielbia wszelkie formy aktywności. Jest to wytrzymały i długodystansowy pies, który z radością pociągnie sanie i będzie wytrwale towarzyszył opiekunowi na nartach czy jednośladzie. Zapewnienie mu miejsca w ogródku, by zaspokoił potrzebę ruchu nie wchodzi w grę – aby pozostał w pełni zdrowia potrzebna mu przestrzeń bardzo duża do zabawy i biegania. Nie jest to raczej rasa psa, która świetnie wkomponuje się w miejską dżunglę.

Nieważne czy pies zamieszka na przyjaznej wsi z polami i lasami do eksploatacji, czy w mieście gdzie parki i nieużytki zapewnią mu możliwość ruchu – najważniejsze jest, by od najmłodszych lat cieszył się pełnią zdrowia i zadowoleniem z życia. W tym celu właściciel powinien nie tylko wykazać duże zainteresowanie psem, ale także zadbać o zabawki i najlepszą karmę dla husky.

Jaka karma dla szczeniaka husky najlepsza?

Szczeniaki ras średnich i dużych już po odstawieniu od mleka matki mają znaczne zapotrzebowanie na pokarm. Żywienie ich w pierwszym roku życia, na który przypada intensywny wzrost i rozwój, musi być bardzo przemyślane. Przy szczeniakach husky należy postępować według odpowiedniego planu. Absolutnie nie powinno się lekceważyć żywienia psiaków w tym okresie. Podawanie im produktów bez poświęcenia uwagi na dietę może mieć bardzo zły wpływ na zdrowie psa.

Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy z potrzeb żywieniowych szczeniaków. Przygotowywanie wówczas posiłków samodzielnie w domu nie jest najlepszym rozwiązaniem – prawidłowe dobranie proporcji poszczególnych składników odżywczych nie jest proste, a u niedoświadczonego hodowcy w zasadzie niemożliwe. Taka metoda karmienia nie da nam stuprocentowej pewności, że szczeniak dostanie odpowiednią dawkę substancji odżywczych, zapewniających mu prawidłowy wzrost i rozwój.

Szczeniaki husky zaraz po odstawieniu od mleka matki mają duże zapotrzebowanie na pokarm. W okresie wzrostu najważniejszymi składnikami pokarmowymi są:

  • białko zwierzęce,
  • tłuszcze zwierzęce,
  • wapń i fosfor,
  • węglowodany,
  • witaminy.

Duża zawartość wapnia pomaga w budowaniu tkanki kostnej i stabilizuje wzrost zwierzęcia. Białko powinno w jak największym stopniu pochodzić ze składników zwierzęcych, a nie roślinnych wypełniaczy. Niewielka ilość tłuszczów jest potrzebna do produkcji energii, ale i wchłaniania witamin przez organizm zwierzęcia, natomiast węglowodany zapewniają dawkę mocy, którą szczeniaki z zadowoleniem wykorzystują na wszelkiego rodzaju harce.

Karma Puppy i Junior dla psów dla husky to doskonała dieta. Warto jak najszybciej przyzwyczajać zwierzę do suchego pożywienia. Początkowo karmę można przed podaniem moczyć w ciepłej wodzie, aby ułatwić gryzienie najmłodszym osobnikom.

Wysokiej jakości karma zapewnia zbilansowaną dietę szczeniakom, dzięki czemu stosowanie suplementów diety i dodatkowych preparatów witaminowych nie będzie konieczne. Co więcej, podawanie ich zawsze powinno być konsultowane z lekarzem weterynarii.

Jaka karma dla dorosłego husky?

Pożywienie, które będzie podawane dorosłym osobnikom, powinno zależeć od ich trybu życia. Jeśli nasz husky jest psem domowym, który nie jest zbyt aktywny, to normalna karma dla psów ras średnich i dużych opatrzona napisem Adult będzie odpowiednim wyborem. Warto od czasu do czasu urozmaicać dietę pupila o karmę mokrą. Jest ona doskonałym smakołykiem, za który psina z pewnością będzie wdzięczna.

Gotowa karma wysokiej jakości od zaufanego producenta to starannie wyselekcjonowany skład najlepszych wartości. Zawiera ona pełen zestaw witamin, soli mineralnych, elementów odżywczych i substancji energetycznych, jakich potrzebuje dorosły pies w codziennej diecie.

Żywienie oparte na gotowej karmie daje nam pewność, że pies otrzymuje wszystko, czego mu potrzeba. Wybierając karmę zwracajmy jednak uwagę na skład – nie atrakcyjna cena czy estetyczne opakowanie ma być dla nas wyznacznikiem jakości karmy, ale przede wszystkim jej skład. Jak najmniejsza ilość konserwantów, barwników i substancji wzbogacających powinna decydować o tym, czy daną karmę wybierzemy, czy nie. Zwróćmy także uwagę na ilość mięsa w danym produkcie.

Psy aktywne, które dziennie wkładają ogromny wysiłek, na przykład biorąc udział w biegach psich zaprzęgów, powinny otrzymywać specjalną karmę dla psów aktywnych. Jest ona nieco droższym rozwiązaniem, które zawiera znaczne ilości tłuszczów (najbardziej wydajnego składnika energetycznego). Taka karma zapewni dla husky odpowiednią dawkę energii, która jest im potrzebna do sprostania wymaganiom biegu i ogromnego wysiłku.

Brak wzbogacenia diety psów aktywnych szybko odbije się na ich zdrowiu, kondycji, zadowoleniu i aktywności. Należy uświadomić sobie, iż duży wysiłek to równie wielkie zapotrzebowanie na kalorie – szczególnie gdy odbywa się on pod gołym niebem w środku zimowych mrozów, jest czasochłonny i stały, a do tego nieprzerwany długimi postojami. Co prawda zdrowie jest najważniejsze w przypadku zachowania wartościowej diety naszego husky. Umaszczenie psa też może się jednak zmienić w zależności od tego, czym będzie karmiony. Jeśli chcemy, aby nasz pupil miał lśniące futro w dobrej kondycji, to warto zadbać o pożywienie i dodatkowe preparaty na sierść i skórę.

Jaka karma dla starszego husky?

Potrzeby żywieniowe psów zmieniają się wraz z wiekiem. Żywienie szczeniaka będzie wyglądało całkowicie inaczej niż dieta psa-seniora. Starsze psy nie zużywają już tak wiele energii jak w młodości, dlatego dawki żywieniowe nie powinny być już tak energetyczne. Zbyt duża ilość pokarmu mogłaby doprowadzić u starszych psów do nadwagi, ze względu na fakt, iż w tym okresie życia psy zdecydowanie mniej się ruszają, w związku z czym spalają mniej kalorii.

Tymczasem nadwaga w starszym wieku może doprowadzić do poważnych problemów ze stawami, dlatego dobrze jest racjonalnie opracować plan żywienia i ściśle się go trzymać. Starajmy się nie przekraczać dziennych porcji pożywienia oraz zabronić psu podjadania. Warto także stanowczo zrezygnować z różnego rodzaju przekąsek i smakołyków, na które zazwyczaj w większości składają się wyłącznie puste kalorie, nieprzynoszące psu zbyt wiele pożytku.

W tym okresie życia psa zdecydowanie warto wybrać karmę typu senior, która dostarczy starszemu zwierzęciu wszelkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dodatkowo pamiętajmy, że starsze psy mogą mieć również problemy z trawieniem. Jeśli u naszego pupila pojawiają się niestrawność, gazy czy podrażnienie żołądka, warto zmienić karmę na łagodniejszą, a w poważnych przypadkach skorzystać z rady lekarza specjalisty.

Uwaga!

Zdarzają się w życiu husky okresy, w których odmawia pożywienia. Ważne jest wtedy podawanie mu preparatów zwiększających apetyt. Krótka głodówka, w przeciwieństwie do szczeniąt, nie jest groźna dla dorosłych osobników. Przeciwdziałanie i jak najszybsze skrócenie głodówki jest bardzo ważnym zadaniem opiekuna.

Sucha czy mokra karma dla husky?

Pytanie o to, która karma jest lepsza dla psów, od długiego czasu elektryzuje psiarzy, rzadko kiedy prowadząc do jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno mokra, jak i sucha karma mają swoje zalety i wady. Bezdyskusyjną zaletą karmy suchej jest jej ekonomiczność, a także energetyczność, dzięki której husky bardzo szybko zaspokaja dzienną dawkę pożywienia. Tymczasem karma mokra jest dla psa dużo bardziej atrakcyjna, ze względu na o wiele większe walory smakowe i zapachowe.

Wybór sposobu żywienia psa nie jest wcale łatwy, szczególnie jeśli nasz czworonóg okazuje się niejadkiem. Niektórzy hodowcy decydują się na żywienie psa domowymi sposobami, jednak nie jest to sposób żywienia zalecany przez specjalistów. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż samodzielnie w domu nie jesteśmy w stanie przygotować pełnowartościowego posiłku, który zapewni psu wszelkie konieczne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania składniki odżywcze. Dlatego też o wiele lepiej sprawdza się podawanie gotowej karmy od sprawdzonego producenta, gdzie skład opiera się na najwyższej jakości, dokładnie wyselekcjonowanych składnikach w odpowiednich proporcjach.

Wybór na dłuższą metę jest tylko jeden. Sucha karma to najbardziej ekonomiczne pożywienie, które pozwala na duże oszczędności finansowe. Mokra powinna stanowić tylko dodatek do doskonale zbilansowanej diety, która zawiera najlepsze i dobrze wchłanialne składniki odżywcze. Już najmłodsze osobniki powinno przyzwyczajać się do suchego pożywienia.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.